Elections



Township, school and city races are on Wabasha County ballot

10/26/2010
By Laura Horihan
The Post-Bulletin, Rochester MN

The following Wabasha County candidates will be on the Nov. 2 ballot:

Wabasha County

District 2 Commissioner: Deb Roschen and David Windhorst

District 4 Commissioner: Mike Wobbe and David J. Wodele

District 5 Commissioner: Tom Dwelle and Dave Harms

County recorder: Jeffrey R. Aitken

County auditor-treasurer: Denise M. Anderson and Barry Hill

County Sheriff: Rodney Bartsh

County attorney: Jim Nordstrom

Soil and Water Supervisor District 1: Roland Wood

Soil and Water Supervisor District 4: Thomas H. Gosse and Paul J. Wotzka

Municipalities and townships

Elgin

Mayor: Rich Hall

City council (elect two): John Ernst, Ronald Krueger

Greenfield Township

Town supervisor (two seats), Joe Roemer and Roger Nelson; town treasurer, Francis "Butch" Sullivan

Hammond

Mayor: No candidates filed

Council member (elect two): No candidates filed

Hyde Park Township

Town supervisor (two seats),Gene Krismer and William Ryan; town treasurer, Robert Klennert

Kellogg

Mayor: Frank Lee

Council member (elect two): Kenneth Pavelka, Matt Schmoker

Lake City

Council member (elect three): Joel Beckman, Jerry D. Falde, Phil Gartner, Cory Kutina, Matthew Powers, J. Kurt Schreck

Mazeppa

Mayor: Robert Beniak, John E. Betcher, Scott Parker

Council member (elect two): Michael Hammes, Tom Marsh, Derald Mitchell

Millville

Mayor: Todd Cutting

Council member (elect two): Brent Diedrich, Richard Spring

Minneiska

Mayor: Dan Thompson

Council member (elect two): Marilyn (Mel) Heaser, Bob Konkel, Joy Lemmer

Oakwood Township

Town supervisor (two seats): Eugene Brent McNallan and Robert McGrath; Town treasurer, Jane McGrath and Mark Meyers

Plainview

Mayor: Larry J. Fix

Council member (elect two): Dustin Boettcher, William Goede, Chris McGuire, Gregory Neumann

Wabasha

Mayor: Rollin Hall

Ward 1 council member: John Friedmeyer, Melody Gibson

Ward 2 council member: Joel Carlson, Steve Schmidt

Ward 3 council member: Charles Bricher

Zumbro Falls

Mayor: Allen Christenson

Council member: Melissa Vandewalker, Debra Wilhelm

Zumbro Township

Supervisor seat 1, Eddie Jostock

Supervisor Seat 2, Jerry Siem and Steven (Toby) Walker

Town clerk: Dori Klein

School board races:

Lake City

School board member (elect three):Brian Goihl, Murray Hawthorne, Mike Ohlhaber and Jack Rol

Plainview-Elgin Millville

School board (elect four): Carol Cravath, Stacy C. Fox, Mike Hamilton, Rita Young

Wabasha-Kellogg

School board member (elect four): Lalena Blaschko, John Danckwart, Roland Kallstrom, Rita Rabehl

Zumbrota-Mazeppa

School board member (elect three): Briand D. Haugen, Stephen J. Rosenthal, Jim Wendt




Voter info

Multimedia
The Post-Bulletin Editorial Board videotaped its interviews with candidates in two races. Read more.

Video: Gubernatorial candidates

Video: U.S. House 1st District candidates

Political Party blog

  • Political Party blog
  • Rochester-based reporter Heather Carlson blogs about politics, with your reactions and comments.

Newspaper Ads